NieuwVerbind ChatGPT met de prijzen van Match My Deal

UitlegMet AI gemaakt uit onze data · automatisch gecontroleerd op 23 oktober 2026

Wasmachine met automatische dosering: wat is het?

Deze tekst is op basis van onze productdata en de bronnen die onderaan staan vermeld, gecontroleerd tegen onze data op 23 oktober 2026.

In het kort

Een wasmachine met automatische dosering meet zelf het wasmiddel af, en van de wasmachines waarvan het bekend is, heeft 29% die functie.1,3,6,10 De cijfers in dit artikel komen uit de productgegevens van de wasmachines die we vergelijken, op 23 oktober 2026.1 Je vult een reservoir met wasmiddel, en de wasmachine bepaalt bij elke wasbeurt hoeveel erin gaat.3,6,10 Bij een vrijstaande voorlader, die los staat en die je aan de voorkant vult, is dat aandeel 30%.1,2

Hoe werkt automatische dosering in een wasmachine?

Bij automatische dosering vul je een reservoir, bakje of lade in de wasmachine met wasmiddel, en dat hoeft niet bij elke wasbeurt.3,5,6,10 Bij elke wasbeurt doseert de wasmachine zelf, en de hoeveelheid hangt onder meer af van hoeveel was erin zit.3,5,6,8

In het reservoir doe je vloeibaar wasmiddel.3,5,9 Verder verschilt het per wasmachine:

  • Wat hij meet: naast de hoeveelheid was bij de ene wasmachine ook de waterhardheid, bij de andere ook de stofsoort en hoe vuil de was is.3,5
  • Wasverzachter: sommige wasmachines doseren ook de wasverzachter.3,5,7,8
  • Tweede vak: sommige hebben een tweede vak voor wasverzachter of een ander vloeibaar wasmiddel, bijvoorbeeld voor donkere of bonte was.3,5
  • Waspoeder: bij sommige kun je waspoeder zelf in een apart vak doen.5

Gebruik je minder wasmiddel met automatische dosering?

Automatische dosering zorgt dat er niet te veel wasmiddel in de was komt.4,6 Hoeveel minder wasmiddel je daardoor gebruikt, is niet bekend.

Wat is een wasmachine met i-DOS, en hoe heet het bij andere merken?

Een wasmachine met i-DOS is een wasmachine van Bosch met automatische dosering, want zo noemt Bosch die functie.3 Bij deze merken heeft automatische dosering ook een eigen naam:

  • Haier: Smart Dosing.10
  • LG: ezDispense.6
  • Samsung: Auto Dispense of Autodose, afhankelijk van de serie.7,8
  • Siemens: intelligentDosing, ook wel i-Dos.5

Van de vrijstaande voorladers van Bosch heeft 38% automatische dosering. Een eigen naam betekent dus niet dat elke wasmachine van dat merk automatische dosering heeft. Ook andere merken hebben wasmachines met automatische dosering.1,2 Hoe vaak per merk, lees je bij de vraag over de merken.

Hoeveel wasmachines hebben automatische dosering?

Automatische dosering is geen standaard: van de wasmachines waarvan het bekend is, heeft 71% het niet.1 100% van de wasmachines met automatische dosering is een vrijstaande voorlader.1,2

Van de bovenladers waarvan het bekend is, heeft 0% automatische dosering, en van de inbouwwasmachines 0%.1,2 Een bovenlader vul je aan de bovenkant, een inbouwwasmachine bouw je in een kast. Dat zijn kleine groepen, dus de cijfers zeggen niet dat ze nooit automatische dosering hebben.

Lees verder: Voorlader of bovenlader wasmachine: wat is het verschil?

Hebben wasmachines met een grote trommel vaker automatische dosering?

Ja, hoe groter de trommel, hoe vaker een vrijstaande voorlader automatische dosering heeft.1,2 Het vulgewicht zegt hoeveel kilo was er in de trommel past. De cijfers per vulgewicht gaan over vrijstaande voorladers waarvan het bekend is, dus over hetzelfde soort wasmachine.

Bij een trommel tot en met 7 kg heeft 0% van de vrijstaande voorladers automatische dosering. Bij 8 kg is dat 11%, bij 9 kg 38% en vanaf 10 kg 45%.1,2

91% van de wasmachines met automatische dosering heeft een trommel van 9 kg of meer.1,2 De tabel zet de vulgewichten naast elkaar.

Vrijstaande voorladers met automatische dosering, per vulgewicht
VulgewichtMet automatische dosering
Tot en met 7 kg0%
8 kg11%
9 kg38%
10 kg of meer45%
Alle vrijstaande voorladers30%

Bron: productgegevens van 390 vrijstaande voorladers waarvan bekend is of ze automatische dosering hebben (bij één is het vulgewicht niet bekend), 23 oktober 2026; de bouwvorm volgens de fabrikant (EPREL).

Lees verder: Vulgewicht van een wasmachine: hoeveel kg heb je nodig?

Welke merken hebben een wasmachine met automatische dosering?

Van de 10 merken met de meeste wasmachines hebben Hisense en Samsung automatische dosering op meer dan de helft van hun vrijstaande voorladers waarvan het bekend is.1,2 Zo vergelijk je merken op hetzelfde soort wasmachine.

Bij Hisense heeft 58% van de vrijstaande voorladers automatische dosering, bij Samsung 55%. Ook bij Hisense en Samsung heeft niet elke vrijstaande voorlader automatische dosering. Bij LG heeft 22% van de vrijstaande voorladers automatische dosering, bij Miele 40%, bij Siemens 39% en bij Whirlpool 35%.1,2

Bij Heinner heeft 0% van de vrijstaande voorladers waarvan het bekend is automatische dosering.1,2 Een aandeel zegt alleen hoe vaak een merk automatische dosering heeft. Hoe goed de dosering werkt, staat niet in de cijfers.

De tabel toont per merk hoe vaak een vrijstaande voorlader automatische dosering heeft.

Vrijstaande voorladers met automatische dosering, per merk
MerkMet automatische dosering
AEG28%
Bosch38%
Samsung55%
Siemens39%
Heinner0%
LG22%
Beko13%
Whirlpool35%
Miele40%
Hisense58%
Andere merken samen16%
Alle vrijstaande voorladers30%

Bron: productgegevens van 390 vrijstaande voorladers waarvan bekend is of ze automatische dosering hebben, van de tien merken met de meeste wasmachines en de andere merken samen, 23 oktober 2026; bij AEG en Beko is het van meer dan de helft van de modellen niet bekend; de bouwvorm volgens de fabrikant (EPREL).

Lees verder: Wasmachinemerken: wat zijn de verschillen?

Alle wasmachines met automatische dosering vergelijken

Wasmachines met automatische dosering vergelijk en filter je op één pagina, met de prijzen per winkel.

Op die pagina staan de prijzen van vandaag per winkel, en kun je filteren en sorteren.

Verder kijken

Meer over wasmachines

Alle artikelen over wasmachines in de kennisbank

Bronnen

  1. 1Match My Deal, Productgegevens van de wasmachines in de prijsvergelijking, 23 oktober 2026, https://matchmydeal.nl/wasmachines, opgehaald op 23 oktober 2026.
  2. 2Europese Commissie (EPREL), Productdatabase energielabel, registraties van wasmachines door de fabrikanten, 23 oktober 2026, https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/washingmachines2019, opgehaald op 23 oktober 2026.
  3. 3Bosch, Wasmachines met automatisch doseersysteem i-DOS, geen datum op de pagina, https://www.bosch-home.nl/bosch-ontdekken/bosch-innovaties/idos, opgehaald op 23 oktober 2026.
  4. 4Bosch, Welke wasmachine moet ik kopen? Bekijk de kooptips, geen datum op de pagina, https://www.bosch-home.nl/producten/wasmachines-en-drogers/wasmachines/koopgids, opgehaald op 23 oktober 2026.
  5. 5Siemens, i-Dos: wasmachine met automatische dosering, geen datum op de pagina, https://www.siemens-home.bsh-group.com/nl/inspiratie/innovatie/noviteiten/wassen-en-drogen/intelligentdosing, opgehaald op 23 oktober 2026.
  6. 6LG Electronics, Wasmachine-Koopgids, geen datum op de pagina, https://www.lg.com/nl/wasmachine-koopgids/, opgehaald op 23 oktober 2026.
  7. 7Samsung, AI Wash Wasmachine kopen | WW11DG6B85LB | Samsung NL, geen datum op de pagina, https://www.samsung.com/nl/washers-and-dryers/washing-machines/ww6400d-front-loading-smartthings-ai-energy-mode-a-10-percent-extra-energy-efficiency-11kg-black-ww11dg6b85lbu3/, opgehaald op 23 oktober 2026.
  8. 8Samsung, Wasmachine met Autodose | WW80T534AAWAS2 | Samsung NL, geen datum op de pagina, https://www.samsung.com/nl/washers-and-dryers/washing-machines/ww5300t-front-loading-eco-bubble-ai-control-auto-dispense-8kg-white-ww80t534atwas2/, opgehaald op 23 oktober 2026.
  9. 9Samsung, Wasmachine: automatische dispenser gebruiken | Samsung, geen datum op de pagina, https://www.samsung.com/nl/support/home-appliances/hoe-je-de-automatische-dispenser-van-de-wasmachine-gebruikt/, opgehaald op 23 oktober 2026.
  10. 10Haier, Ervaar het gemak van Haier’s Smart Dosing | Haier, geen datum op de pagina, https://www.haier-europe.com/nl_NL/wassen-drogen/smart-dosing/, opgehaald op 23 oktober 2026.

Laatst bijgewerkt 24 oktober 2026

Klopt er iets niet? Dan horen we het graag; een bevestigde fout herstellen we binnen een werkdag.

Liever meteen vergelijken?